Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aparrusso
aparrusses
aparrussa
aparrussem
aparrusseu
aparrussen
Imperfet
aparrussava
aparrussaves
aparrussava
aparrussàvem
aparrussàveu
aparrussaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aparrussí
aparrussares
aparrussà
aparrussàrem
aparrussàreu
aparrussaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aparrussaré
aparrussaràs
aparrussarà
aparrussarem
aparrussareu
aparrussaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
Condicional
aparrussaria
aparrussaries
aparrussaria
aparrussaríem
aparrussaríeu
aparrussarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aparrussi
aparrussis
aparrussi
aparrussem
aparrusseu
aparrussin
Imperfet
aparrussés
aparrussessis
aparrussés
aparrusséssim
aparrusséssiu
aparrussessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat
aparrussat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aparrussa

aparrussi
aparrussem
aparrusseu
aparrussin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aparrussant
Participi
aparrussat
aparrussada
aparrussats
aparrussades