Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apario
aparies
aparia
apariem
aparieu
aparien
Imperfet
apariava
apariaves
apariava
apariÓvem
apariÓveu
apariaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
apariÝ
apariares
apariÓ
apariÓrem
apariÓreu
apariaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apariar
apariar
apariar
apariar
apariar
apariar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apariarÚ
apariarÓs
apariarÓ
apariarem
apariareu
apariaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Condicional
apariaria
apariaries
apariaria
apariarÝem
apariarÝeu
apariarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apari´
apari´s
apari´
apariem
aparieu
apari´n
Imperfet
apariÚs
apariessis
apariÚs
apariÚssim
apariÚssiu
apariessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aparia

apari´
apariem
aparieu
apari´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apariant
Participi
apariat
apariada
apariats
apariades