Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apario
aparies
aparia
apariem
aparieu
aparien
Imperfet
apariava
apariaves
apariava
apariàvem
apariàveu
apariaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aparií
apariares
aparià
apariàrem
apariàreu
apariaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apariaré
apariaràs
apariarà
apariarem
apariareu
apariaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Condicional
apariaria
apariaries
apariaria
apariaríem
apariaríeu
apariarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apariï
apariïs
apariï
apariem
aparieu
apariïn
Imperfet
apariés
apariessis
apariés
apariéssim
apariéssiu
apariessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat
apariat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aparia

apariï
apariem
aparieu
apariïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apariant
Participi
apariat
apariada
apariats
apariades