Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apamo
apames
apama
apamem
apameu
apamen
Imperfet
apamava
apamaves
apamava
apamàvem
apamàveu
apamaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apamí
apamares
apamà
apamàrem
apamàreu
apamaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apamaré
apamaràs
apamarà
apamarem
apamareu
apamaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
Condicional
apamaria
apamaries
apamaria
apamaríem
apamaríeu
apamarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apami
apamis
apami
apamem
apameu
apamin
Imperfet
apamés
apamessis
apamés
apaméssim
apaméssiu
apamessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat
apamat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apama

apami
apamem
apameu
apamin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apamant
Participi
apamat
apamada
apamats
apamades