Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apallisso
apallisses
apallissa
apallissem
apallisseu
apallissen
Imperfet
apallissava
apallissaves
apallissava
apallissàvem
apallissàveu
apallissaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apallissí
apallissares
apallissà
apallissàrem
apallissàreu
apallissaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apallissaré
apallissaràs
apallissarà
apallissarem
apallissareu
apallissaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
Condicional
apallissaria
apallissaries
apallissaria
apallissaríem
apallissaríeu
apallissarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apallissi
apallissis
apallissi
apallissem
apallisseu
apallissin
Imperfet
apallissés
apallissessis
apallissés
apallisséssim
apallisséssiu
apallissessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat
apallissat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apallissa

apallissi
apallissem
apallisseu
apallissin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apallissant
Participi
apallissat
apallissada
apallissats
apallissades