Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apallerono
apallerones
apallerona
apalleronem
apalleroneu
apalleronen
Imperfet
apalleronava
apalleronaves
apalleronava
apalleronàvem
apalleronàveu
apalleronaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apalleroní
apalleronares
apalleronà
apalleronàrem
apalleronàreu
apalleronaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apalleronaré
apalleronaràs
apalleronarà
apalleronarem
apalleronareu
apalleronaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
Condicional
apalleronaria
apalleronaries
apalleronaria
apalleronaríem
apalleronaríeu
apalleronarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apalleroni
apalleronis
apalleroni
apalleronem
apalleroneu
apalleronin
Imperfet
apalleronés
apalleronessis
apalleronés
apalleronéssim
apalleronéssiu
apalleronessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat
apalleronat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apallerona

apalleroni
apalleronem
apalleroneu
apalleronin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apalleronant
Participi
apalleronat
apalleronada
apalleronats
apalleronades