Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apallo
apalles
apalla
apallem
apalleu
apallen
Imperfet
apallava
apallaves
apallava
apallàvem
apallàveu
apallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apallí
apallares
apallà
apallàrem
apallàreu
apallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apallaré
apallaràs
apallarà
apallarem
apallareu
apallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
Condicional
apallaria
apallaries
apallaria
apallaríem
apallaríeu
apallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apalli
apallis
apalli
apallem
apalleu
apallin
Imperfet
apallés
apallessis
apallés
apalléssim
apalléssiu
apallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat
apallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apalla

apalli
apallem
apalleu
apallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apallant
Participi
apallat
apallada
apallats
apallades