Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apago
apagues
apaga
apaguem
apagueu
apaguen
Imperfet
apagava
apagaves
apagava
apagàvem
apagàveu
apagaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apaguí
apagares
apagà
apagàrem
apagàreu
apagaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apagaré
apagaràs
apagarà
apagarem
apagareu
apagaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
Condicional
apagaria
apagaries
apagaria
apagaríem
apagaríeu
apagarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apagui
apaguis
apagui
apaguem
apagueu
apaguin
Imperfet
apagués
apaguessis
apagués
apaguéssim
apaguéssiu
apaguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat
apagat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apaga

apagui
apaguem
apagueu
apaguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apagant
Participi
apagat
apagada
apagats
apagades