Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aombro
aombres
aombra
aombrem
aombreu
aombren
Imperfet
aombrava
aombraves
aombrava
aombràvem
aombràveu
aombraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aombrí
aombrares
aombrà
aombràrem
aombràreu
aombraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aombraré
aombraràs
aombrarà
aombrarem
aombrareu
aombraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
Condicional
aombraria
aombraries
aombraria
aombraríem
aombraríeu
aombrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aombri
aombris
aombri
aombrem
aombreu
aombrin
Imperfet
aombrés
aombressis
aombrés
aombréssim
aombréssiu
aombressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat
aombrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aombra

aombri
aombrem
aombreu
aombrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aombrant
Participi
aombrat
aombrada
aombrats
aombrades