Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anyello
anyelles
anyella
anyellem
anyelleu
anyellen
Imperfet
anyellava
anyellaves
anyellava
anyellàvem
anyellàveu
anyellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
anyellí
anyellares
anyellà
anyellàrem
anyellàreu
anyellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
anyellaré
anyellaràs
anyellarà
anyellarem
anyellareu
anyellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
Condicional
anyellaria
anyellaries
anyellaria
anyellaríem
anyellaríeu
anyellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anyelli
anyellis
anyelli
anyellem
anyelleu
anyellin
Imperfet
anyellés
anyellessis
anyellés
anyelléssim
anyelléssiu
anyellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat
anyellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
anyella

anyelli
anyellem
anyelleu
anyellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
anyellant
Participi
anyellat
anyellada
anyellats
anyellades