Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anso
anses
ansa
ansem
anseu
ansen
Imperfet
ansava
ansaves
ansava
ansàvem
ansàveu
ansaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ansí
ansares
ansà
ansàrem
ansàreu
ansaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ansaré
ansaràs
ansarà
ansarem
ansareu
ansaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
Condicional
ansaria
ansaries
ansaria
ansaríem
ansaríeu
ansarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ansi
ansis
ansi
ansem
anseu
ansin
Imperfet
ansés
ansessis
ansés
anséssim
anséssiu
ansessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat
ansat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ansa

ansi
ansem
anseu
ansin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ansant
Participi
ansat
ansada
ansats
ansades