Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aniso
anises
anisa
anisem
aniseu
anisen
Imperfet
anisava
anisaves
anisava
anisàvem
anisàveu
anisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
anisí
anisares
anisà
anisàrem
anisàreu
anisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
anisaré
anisaràs
anisarà
anisarem
anisareu
anisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
Condicional
anisaria
anisaries
anisaria
anisaríem
anisaríeu
anisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anisi
anisis
anisi
anisem
aniseu
anisin
Imperfet
anisés
anisessis
anisés
aniséssim
aniséssiu
anisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat
anisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
anisa

anisi
anisem
aniseu
anisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
anisant
Participi
anisat
anisada
anisats
anisades