Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
animo
animes
anima
animem
animeu
animen
Imperfet
animava
animaves
animava
animàvem
animàveu
animaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
animat
animat
animat
animat
animat
animat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
animat
animat
animat
animat
animat
animat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
animí
animares
animà
animàrem
animàreu
animaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
animat
animat
animat
animat
animat
animat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
animat
animat
animat
animat
animat
animat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
animat
animat
animat
animat
animat
animat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
animaré
animaràs
animarà
animarem
animareu
animaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
animat
animat
animat
animat
animat
animat
Condicional
animaria
animaries
animaria
animaríem
animaríeu
animarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
animat
animat
animat
animat
animat
animat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
animi
animis
animi
animem
animeu
animin
Imperfet
animés
animessis
animés
animéssim
animéssiu
animessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
animat
animat
animat
animat
animat
animat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
animat
animat
animat
animat
animat
animat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
anima

animi
animem
animeu
animin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
animant
Participi
animat
animada
animats
animades