Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anihilo
anihiles
anihila
anihilem
anihileu
anihilen
Imperfet
anihilava
anihilaves
anihilava
anihilÓvem
anihilÓveu
anihilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
anihilÝ
anihilares
anihilÓ
anihilÓrem
anihilÓreu
anihilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
anihilarÚ
anihilarÓs
anihilarÓ
anihilarem
anihilareu
anihilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
Condicional
anihilaria
anihilaries
anihilaria
anihilarÝem
anihilarÝeu
anihilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
anihili
anihilis
anihili
anihilem
anihileu
anihilin
Imperfet
anihilÚs
anihilessis
anihilÚs
anihilÚssim
anihilÚssiu
anihilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat
anihilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
anihila

anihili
anihilem
anihileu
anihilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
anihilant
Participi
anihilat
anihilada
anihilats
anihilades