Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
angoixo
angoixes
angoixa
angoixem
angoixeu
angoixen
Imperfet
angoixava
angoixaves
angoixava
angoixàvem
angoixàveu
angoixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
angoixí
angoixares
angoixà
angoixàrem
angoixàreu
angoixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
angoixaré
angoixaràs
angoixarà
angoixarem
angoixareu
angoixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
Condicional
angoixaria
angoixaries
angoixaria
angoixaríem
angoixaríeu
angoixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
angoixi
angoixis
angoixi
angoixem
angoixeu
angoixin
Imperfet
angoixés
angoixessis
angoixés
angoixéssim
angoixéssiu
angoixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat
angoixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
angoixa

angoixi
angoixem
angoixeu
angoixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
angoixant
Participi
angoixat
angoixada
angoixats
angoixades