Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vaig
vas
va
anem
aneu
van
Imperfet
anava
anaves
anava
anàvem
anàveu
anaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
anat
anat
anat
anat
anat
anat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
anat
anat
anat
anat
anat
anat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aní
anares
anà
anàrem
anàreu
anaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
anat
anat
anat
anat
anat
anat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
anat
anat
anat
anat
anat
anat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
anat
anat
anat
anat
anat
anat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aniré
aniràs
anirà
anirem
anireu
aniran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
anat
anat
anat
anat
anat
anat
Condicional
aniria
aniries
aniria
aniríem
aniríeu
anirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
anat
anat
anat
anat
anat
anat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vagi
vagis
vagi
anem
aneu
vagin
Imperfet
anés
anessis
anés
anéssim
anéssiu
anessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
anat
anat
anat
anat
anat
anat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
anat
anat
anat
anat
anat
anat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
vés

vagi
anem
aneu
vagin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
anant
Participi
anat
anada
anats
anades