Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amuro
amures
amura
amurem
amureu
amuren
Imperfet
amurava
amuraves
amurava
amuràvem
amuràveu
amuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amurí
amurares
amurà
amuràrem
amuràreu
amuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amuraré
amuraràs
amurarà
amurarem
amurareu
amuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
Condicional
amuraria
amuraries
amuraria
amuraríem
amuraríeu
amurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amuri
amuris
amuri
amurem
amureu
amurin
Imperfet
amurés
amuressis
amurés
amuréssim
amuréssiu
amuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat
amurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amura

amuri
amurem
amureu
amurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amurant
Participi
amurat
amurada
amurats
amurades