Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amurado
amurades
amurada
amuradem
amuradeu
amuraden
Imperfet
amuradava
amuradaves
amuradava
amuradàvem
amuradàveu
amuradaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amuradí
amuradares
amuradà
amuradàrem
amuradàreu
amuradaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amuradaré
amuradaràs
amuradarà
amuradarem
amuradareu
amuradaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
Condicional
amuradaria
amuradaries
amuradaria
amuradaríem
amuradaríeu
amuradarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amuradi
amuradis
amuradi
amuradem
amuradeu
amuradin
Imperfet
amuradés
amuradessis
amuradés
amuradéssim
amuradéssiu
amuradessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat
amuradat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amurada

amuradi
amuradem
amuradeu
amuradin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amuradant
Participi
amuradat
amuradada
amuradats
amuradades