Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amputo
amputes
amputa
amputem
amputeu
amputen
Imperfet
amputava
amputaves
amputava
amputÓvem
amputÓveu
amputaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
amputÝ
amputares
amputÓ
amputÓrem
amputÓreu
amputaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amputar
amputar
amputar
amputar
amputar
amputar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amputarÚ
amputarÓs
amputarÓ
amputarem
amputareu
amputaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Condicional
amputaria
amputaries
amputaria
amputarÝem
amputarÝeu
amputarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amputi
amputis
amputi
amputem
amputeu
amputin
Imperfet
amputÚs
amputessis
amputÚs
amputÚssim
amputÚssiu
amputessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amputa

amputi
amputem
amputeu
amputin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amputant
Participi
amputat
amputada
amputats
amputades