Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amputo
amputes
amputa
amputem
amputeu
amputen
Imperfet
amputava
amputaves
amputava
amputàvem
amputàveu
amputaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amputí
amputares
amputà
amputàrem
amputàreu
amputaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amputaré
amputaràs
amputarà
amputarem
amputareu
amputaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Condicional
amputaria
amputaries
amputaria
amputaríem
amputaríeu
amputarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amputi
amputis
amputi
amputem
amputeu
amputin
Imperfet
amputés
amputessis
amputés
amputéssim
amputéssiu
amputessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat
amputat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amputa

amputi
amputem
amputeu
amputin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amputant
Participi
amputat
amputada
amputats
amputades