Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ampro
ampres
ampra
amprem
ampreu
ampren
Imperfet
amprava
ampraves
amprava
ampràvem
ampràveu
ampraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amprí
amprares
amprà
ampràrem
ampràreu
ampraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ampraré
ampraràs
amprarà
amprarem
amprareu
ampraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
Condicional
ampraria
ampraries
ampraria
ampraríem
ampraríeu
amprarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ampri
ampris
ampri
amprem
ampreu
amprin
Imperfet
amprés
ampressis
amprés
ampréssim
ampréssiu
ampressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat
amprat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ampra

ampri
amprem
ampreu
amprin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amprant
Participi
amprat
amprada
amprats
amprades