Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amplifico
amplifiques
amplifica
amplifiquem
amplifiqueu
amplifiquen
Imperfet
amplificava
amplificaves
amplificava
amplificàvem
amplificàveu
amplificaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amplifiquí
amplificares
amplificà
amplificàrem
amplificàreu
amplificaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amplificaré
amplificaràs
amplificarà
amplificarem
amplificareu
amplificaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
Condicional
amplificaria
amplificaries
amplificaria
amplificaríem
amplificaríeu
amplificarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amplifiqui
amplifiquis
amplifiqui
amplifiquem
amplifiqueu
amplifiquin
Imperfet
amplifiqués
amplifiquessis
amplifiqués
amplifiquéssim
amplifiquéssiu
amplifiquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat
amplificat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amplifica

amplifiqui
amplifiquem
amplifiqueu
amplifiquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amplificant
Participi
amplificat
amplificada
amplificats
amplificades