Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amplio
amplies
amplia
ampliem
amplieu
amplien
Imperfet
ampliava
ampliaves
ampliava
ampliàvem
ampliàveu
ampliaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amplií
ampliares
amplià
ampliàrem
ampliàreu
ampliaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ampliaré
ampliaràs
ampliarà
ampliarem
ampliareu
ampliaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Condicional
ampliaria
ampliaries
ampliaria
ampliaríem
ampliaríeu
ampliarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ampliï
ampliïs
ampliï
ampliem
amplieu
ampliïn
Imperfet
ampliés
ampliessis
ampliés
ampliéssim
ampliéssiu
ampliessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amplia

ampliï
ampliem
amplieu
ampliïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ampliant
Participi
ampliat
ampliada
ampliats
ampliades