Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amplio
amplies
amplia
ampliem
amplieu
amplien
Imperfet
ampliava
ampliaves
ampliava
ampliÓvem
ampliÓveu
ampliaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ampliÝ
ampliares
ampliÓ
ampliÓrem
ampliÓreu
ampliaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ampliar
ampliar
ampliar
ampliar
ampliar
ampliar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ampliarÚ
ampliarÓs
ampliarÓ
ampliarem
ampliareu
ampliaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Condicional
ampliaria
ampliaries
ampliaria
ampliarÝem
ampliarÝeu
ampliarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ampli´
ampli´s
ampli´
ampliem
amplieu
ampli´n
Imperfet
ampliÚs
ampliessis
ampliÚs
ampliÚssim
ampliÚssiu
ampliessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat
ampliat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amplia

ampli´
ampliem
amplieu
ampli´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ampliant
Participi
ampliat
ampliada
ampliats
ampliades