Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorteixo
amorteixes
amorteix
amortim
amortiu
amorteixen
Imperfet
amortia
amorties
amortia
amortíem
amortíeu
amortien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amortí
amortires
amortí
amortírem
amortíreu
amortiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amortiré
amortiràs
amortirà
amortirem
amortireu
amortiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
Condicional
amortiria
amortiries
amortiria
amortiríem
amortiríeu
amortirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorteixi
amorteixis
amorteixi
amortim
amortiu
amorteixin
Imperfet
amortís
amortissis
amortís
amortíssim
amortíssiu
amortissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit
amortit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amorteix

amorteixi
amortim
amortiu
amorteixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amortint
Participi
amortit
amortida
amortits
amortides