Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorrio
amorries
amorria
amorriem
amorrieu
amorrien
Imperfet
amorriava
amorriaves
amorriava
amorriàvem
amorriàveu
amorriaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amorrií
amorriares
amorrià
amorriàrem
amorriàreu
amorriaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amorriaré
amorriaràs
amorriarà
amorriarem
amorriareu
amorriaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
Condicional
amorriaria
amorriaries
amorriaria
amorriaríem
amorriaríeu
amorriarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorriï
amorriïs
amorriï
amorriem
amorrieu
amorriïn
Imperfet
amorriés
amorriessis
amorriés
amorriéssim
amorriéssiu
amorriessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat
amorriat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amorria

amorriï
amorriem
amorrieu
amorriïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amorriant
Participi
amorriat
amorriada
amorriats
amorriades