Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorrallo
amorralles
amorralla
amorrallem
amorralleu
amorrallen
Imperfet
amorrallava
amorrallaves
amorrallava
amorrallàvem
amorrallàveu
amorrallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amorrallí
amorrallares
amorrallà
amorrallàrem
amorrallàreu
amorrallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amorrallaré
amorrallaràs
amorrallarà
amorrallarem
amorrallareu
amorrallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
Condicional
amorrallaria
amorrallaries
amorrallaria
amorrallaríem
amorrallaríeu
amorrallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amorralli
amorrallis
amorralli
amorrallem
amorralleu
amorrallin
Imperfet
amorrallés
amorrallessis
amorrallés
amorralléssim
amorralléssiu
amorrallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat
amorrallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amorralla

amorralli
amorrallem
amorralleu
amorrallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amorrallant
Participi
amorrallat
amorrallada
amorrallats
amorrallades