Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amolleixo
amolleixes
amolleix
amollim
amolliu
amolleixen
Imperfet
amollia
amollies
amollia
amollíem
amollíeu
amollien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amollí
amollires
amollí
amollírem
amollíreu
amolliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amolliré
amolliràs
amollirà
amollirem
amollireu
amolliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
Condicional
amolliria
amolliries
amolliria
amolliríem
amolliríeu
amollirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amolleixi
amolleixis
amolleixi
amollim
amolliu
amolleixin
Imperfet
amollís
amollissis
amollís
amollíssim
amollíssiu
amollissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit
amollit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amolleix

amolleixi
amollim
amolliu
amolleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amollint
Participi
amollit
amollida
amollits
amollides