Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amollo
amolles
amolla
amollem
amolleu
amollen
Imperfet
amollava
amollaves
amollava
amollàvem
amollàveu
amollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amollí
amollares
amollà
amollàrem
amollàreu
amollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amollaré
amollaràs
amollarà
amollarem
amollareu
amollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
Condicional
amollaria
amollaries
amollaria
amollaríem
amollaríeu
amollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amolli
amollis
amolli
amollem
amolleu
amollin
Imperfet
amollés
amollessis
amollés
amolléssim
amolléssiu
amollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat
amollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amolla

amolli
amollem
amolleu
amollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amollant
Participi
amollat
amollada
amollats
amollades