Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amolo
amoles
amola
amolem
amoleu
amolen
Imperfet
amolava
amolaves
amolava
amolÓvem
amolÓveu
amolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
amolÝ
amolares
amolÓ
amolÓrem
amolÓreu
amolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amolar
amolar
amolar
amolar
amolar
amolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amolarÚ
amolarÓs
amolarÓ
amolarem
amolareu
amolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
Condicional
amolaria
amolaries
amolaria
amolarÝem
amolarÝeu
amolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amoli
amolis
amoli
amolem
amoleu
amolin
Imperfet
amolÚs
amolessis
amolÚs
amolÚssim
amolÚssiu
amolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat
amolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amola

amoli
amolem
amoleu
amolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amolant
Participi
amolat
amolada
amolats
amolades