Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amoixeixo
amoixeixes
amoixeix
amoixim
amoixiu
amoixeixen
Imperfet
amoixia
amoixies
amoixia
amoixíem
amoixíeu
amoixien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amoixí
amoixires
amoixí
amoixírem
amoixíreu
amoixiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amoixiré
amoixiràs
amoixirà
amoixirem
amoixireu
amoixiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
Condicional
amoixiria
amoixiries
amoixiria
amoixiríem
amoixiríeu
amoixirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amoixeixi
amoixeixis
amoixeixi
amoixim
amoixiu
amoixeixin
Imperfet
amoixís
amoixissis
amoixís
amoixíssim
amoixíssiu
amoixissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit
amoixit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amoixeix

amoixeixi
amoixim
amoixiu
amoixeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amoixint
Participi
amoixit
amoixida
amoixits
amoixides