Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amoixo
amoixes
amoixa
amoixem
amoixeu
amoixen
Imperfet
amoixava
amoixaves
amoixava
amoixàvem
amoixàveu
amoixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amoixí
amoixares
amoixà
amoixàrem
amoixàreu
amoixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amoixaré
amoixaràs
amoixarà
amoixarem
amoixareu
amoixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
Condicional
amoixaria
amoixaries
amoixaria
amoixaríem
amoixaríeu
amoixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amoixi
amoixis
amoixi
amoixem
amoixeu
amoixin
Imperfet
amoixés
amoixessis
amoixés
amoixéssim
amoixéssiu
amoixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat
amoixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amoixa

amoixi
amoixem
amoixeu
amoixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amoixant
Participi
amoixat
amoixada
amoixats
amoixades