Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amo´no
amo´nes
amo´na
amo´nem
amo´neu
amo´nen
Imperfet
amo´nava
amo´naves
amo´nava
amo´nÓvem
amo´nÓveu
amo´naven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amo´nÝ
amo´nares
amo´nÓ
amo´nÓrem
amo´nÓreu
amo´naren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amo´narÚ
amo´narÓs
amo´narÓ
amo´narem
amo´nareu
amo´naran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
Condicional
amo´naria
amo´naries
amo´naria
amo´narÝem
amo´narÝeu
amo´narien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amo´ni
amo´nis
amo´ni
amo´nem
amo´neu
amo´nin
Imperfet
amo´nÚs
amo´nessis
amo´nÚs
amo´nÚssim
amo´nÚssiu
amo´nessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat
amo´nat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amo´na

amo´ni
amo´nem
amo´neu
amo´nin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amo´nant
Participi
amo´nat
amo´nada
amo´nats
amo´nades