Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amero
ameres
amera
amerem
amereu
ameren
Imperfet
amerava
ameraves
amerava
ameràvem
ameràveu
ameraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amerí
amerares
amerà
ameràrem
ameràreu
ameraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ameraré
ameraràs
amerarà
amerarem
amerareu
ameraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
Condicional
ameraria
ameraries
ameraria
ameraríem
ameraríeu
amerarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ameri
ameris
ameri
amerem
amereu
amerin
Imperfet
amerés
ameressis
amerés
ameréssim
ameréssiu
ameressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat
amerat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amera

ameri
amerem
amereu
amerin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amerant
Participi
amerat
amerada
amerats
amerades