Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amelo
ameles
amela
amelem
ameleu
amelen
Imperfet
amelava
amelaves
amelava
amelÓvem
amelÓveu
amelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
amelÝ
amelares
amelÓ
amelÓrem
amelÓreu
amelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amelar
amelar
amelar
amelar
amelar
amelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amelarÚ
amelarÓs
amelarÓ
amelarem
amelareu
amelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
Condicional
amelaria
amelaries
amelaria
amelarÝem
amelarÝeu
amelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ameli
amelis
ameli
amelem
ameleu
amelin
Imperfet
amelÚs
amelessis
amelÚs
amelÚssim
amelÚssiu
amelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat
amelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amela

ameli
amelem
ameleu
amelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amelant
Participi
amelat
amelada
amelats
amelades