Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ambulo
ambules
ambula
ambulem
ambuleu
ambulen
Imperfet
ambulava
ambulaves
ambulava
ambulàvem
ambulàveu
ambulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ambulí
ambulares
ambulà
ambulàrem
ambulàreu
ambularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ambularé
ambularàs
ambularà
ambularem
ambulareu
ambularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
Condicional
ambularia
ambularies
ambularia
ambularíem
ambularíeu
ambularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ambuli
ambulis
ambuli
ambulem
ambuleu
ambulin
Imperfet
ambulés
ambulessis
ambulés
ambuléssim
ambuléssiu
ambulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat
ambulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ambula

ambuli
ambulem
ambuleu
ambulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ambulant
Participi
ambulat
ambulada
ambulats
ambulades