Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amarreixo
amarreixes
amarreix
amarrim
amarriu
amarreixen
Imperfet
amarria
amarries
amarria
amarríem
amarríeu
amarrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amarrí
amarrires
amarrí
amarrírem
amarríreu
amarriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amarriré
amarriràs
amarrirà
amarrirem
amarrireu
amarriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
Condicional
amarriria
amarriries
amarriria
amarriríem
amarriríeu
amarririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amarreixi
amarreixis
amarreixi
amarrim
amarriu
amarreixin
Imperfet
amarrís
amarrissis
amarrís
amarríssim
amarríssiu
amarrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit
amarrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amarreix

amarreixi
amarrim
amarriu
amarreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amarrint
Participi
amarrit
amarrida
amarrits
amarrides