Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amarino
amarines
amarina
amarinem
amarineu
amarinen
Imperfet
amarinava
amarinaves
amarinava
amarinàvem
amarinàveu
amarinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amariní
amarinares
amarinà
amarinàrem
amarinàreu
amarinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amarinaré
amarinaràs
amarinarà
amarinarem
amarinareu
amarinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
Condicional
amarinaria
amarinaries
amarinaria
amarinaríem
amarinaríeu
amarinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amarini
amarinis
amarini
amarinem
amarineu
amarinin
Imperfet
amarinés
amarinessis
amarinés
amarinéssim
amarinéssiu
amarinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat
amarinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amarina

amarini
amarinem
amarineu
amarinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amarinant
Participi
amarinat
amarinada
amarinats
amarinades