Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amargo
amargues
amarga
amarguem
amargueu
amarguen
Imperfet
amargava
amargaves
amargava
amargàvem
amargàveu
amargaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amarguí
amargares
amargà
amargàrem
amargàreu
amargaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amargaré
amargaràs
amargarà
amargarem
amargareu
amargaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
Condicional
amargaria
amargaries
amargaria
amargaríem
amargaríeu
amargarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amargui
amarguis
amargui
amarguem
amargueu
amarguin
Imperfet
amargués
amarguessis
amargués
amarguéssim
amarguéssiu
amarguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat
amargat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amarga

amargui
amarguem
amargueu
amarguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amargant
Participi
amargat
amargada
amargats
amargades