Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaro
amares
amara
amarem
amareu
amaren
Imperfet
amarava
amaraves
amarava
amaràvem
amaràveu
amaraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amarí
amarares
amarà
amaràrem
amaràreu
amararen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amararé
amararàs
amararà
amararem
amarareu
amararan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
Condicional
amararia
amararies
amararia
amararíem
amararíeu
amararien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amari
amaris
amari
amarem
amareu
amarin
Imperfet
amarés
amaressis
amarés
amaréssim
amaréssiu
amaressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat
amarat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amara

amari
amarem
amareu
amarin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amarant
Participi
amarat
amarada
amarats
amarades