Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amo
ames
ama
amem
ameu
amen
Imperfet
amava
amaves
amava
amàvem
amàveu
amaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amat
amat
amat
amat
amat
amat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amat
amat
amat
amat
amat
amat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amí
amares
amà
amàrem
amàreu
amaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amat
amat
amat
amat
amat
amat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amat
amat
amat
amat
amat
amat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amat
amat
amat
amat
amat
amat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amaré
amaràs
amarà
amarem
amareu
amaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amat
amat
amat
amat
amat
amat
Condicional
amaria
amaries
amaria
amaríem
amaríeu
amarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amat
amat
amat
amat
amat
amat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ami
amis
ami
amem
ameu
amin
Imperfet
amés
amessis
amés
améssim
améssiu
amessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amat
amat
amat
amat
amat
amat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amat
amat
amat
amat
amat
amat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ama

ami
amem
ameu
amin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amant
Participi
amat
amada
amats
amades