Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amanseixo
amanseixes
amanseix
amansim
amansiu
amanseixen
Imperfet
amansia
amansies
amansia
amansíem
amansíeu
amansien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amansí
amansires
amansí
amansírem
amansíreu
amansiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amansiré
amansiràs
amansirà
amansirem
amansireu
amansiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
Condicional
amansiria
amansiries
amansiria
amansiríem
amansiríeu
amansirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amanseixi
amanseixis
amanseixi
amansim
amansiu
amanseixin
Imperfet
amansís
amansissis
amansís
amansíssim
amansíssiu
amansissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit
amansit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amanseix

amanseixi
amansim
amansiu
amanseixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amansint
Participi
amansit
amansida
amansits
amansides