Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amanso
amanses
amansa
amansem
amanseu
amansen
Imperfet
amansava
amansaves
amansava
amansàvem
amansàveu
amansaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amansí
amansares
amansà
amansàrem
amansàreu
amansaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amansaré
amansaràs
amansarà
amansarem
amansareu
amansaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
Condicional
amansaria
amansaries
amansaria
amansaríem
amansaríeu
amansarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amansi
amansis
amansi
amansem
amanseu
amansin
Imperfet
amansés
amansessis
amansés
amanséssim
amanséssiu
amansessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat
amansat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amansa

amansi
amansem
amanseu
amansin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amansant
Participi
amansat
amansada
amansats
amansades