Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaneixo
amaneixes
amaneix
amanim
amaniu
amaneixen
Imperfet
amania
amanies
amania
amaníem
amaníeu
amanien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amaní
amanires
amaní
amanírem
amaníreu
amaniren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amaniré
amaniràs
amanirà
amanirem
amanireu
amaniran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
Condicional
amaniria
amaniries
amaniria
amaniríem
amaniríeu
amanirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaneixi
amaneixis
amaneixi
amanim
amaniu
amaneixin
Imperfet
amanís
amanissis
amanís
amaníssim
amaníssiu
amanissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit
amanit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amaneix

amaneixi
amanim
amaniu
amaneixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amanint
Participi
amanit
amanida
amanits
amanides