Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amanero
amaneres
amanera
amanerem
amanereu
amaneren
Imperfet
amanerava
amaneraves
amanerava
amaneràvem
amaneràveu
amaneraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amanerí
amanerares
amanerà
amaneràrem
amaneràreu
amaneraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amaneraré
amaneraràs
amanerarà
amanerarem
amanerareu
amaneraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
Condicional
amaneraria
amaneraries
amaneraria
amaneraríem
amaneraríeu
amanerarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaneri
amaneris
amaneri
amanerem
amanereu
amanerin
Imperfet
amanerés
amaneressis
amanerés
amaneréssim
amaneréssiu
amaneressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat
amanerat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amanera

amaneri
amanerem
amanereu
amanerin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amanerant
Participi
amanerat
amanerada
amanerats
amanerades