Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaino
amaines
amaina
amainem
amaineu
amainen
Imperfet
amainava
amainaves
amainava
amainàvem
amainàveu
amainaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amainí
amainares
amainà
amainàrem
amainàreu
amainaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amainaré
amainaràs
amainarà
amainarem
amainareu
amainaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
Condicional
amainaria
amainaries
amainaria
amainaríem
amainaríeu
amainarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amaini
amainis
amaini
amainem
amaineu
amainin
Imperfet
amainés
amainessis
amainés
amainéssim
amainéssiu
amainessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat
amainat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amaina

amaini
amainem
amaineu
amainin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amainant
Participi
amainat
amainada
amainats
amainades