Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amagreixo
amagreixes
amagreix
amagrim
amagriu
amagreixen
Imperfet
amagria
amagries
amagria
amagríem
amagríeu
amagrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amagrí
amagrires
amagrí
amagrírem
amagríreu
amagriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amagriré
amagriràs
amagrirà
amagrirem
amagrireu
amagriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
Condicional
amagriria
amagriries
amagriria
amagriríem
amagriríeu
amagririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amagreixi
amagreixis
amagreixi
amagrim
amagriu
amagreixin
Imperfet
amagrís
amagrissis
amagrís
amagríssim
amagríssiu
amagrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit
amagrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amagreix

amagreixi
amagrim
amagriu
amagreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amagrint
Participi
amagrit
amagrida
amagrits
amagrides