Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amago
amagues
amaga
amaguem
amagueu
amaguen
Imperfet
amagava
amagaves
amagava
amagàvem
amagàveu
amagaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
amaguí
amagares
amagà
amagàrem
amagàreu
amagaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
amagaré
amagaràs
amagarà
amagarem
amagareu
amagaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
Condicional
amagaria
amagaries
amagaria
amagaríem
amagaríeu
amagarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
amagui
amaguis
amagui
amaguem
amagueu
amaguin
Imperfet
amagués
amaguessis
amagués
amaguéssim
amaguéssiu
amaguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat
amagat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
amaga

amagui
amaguem
amagueu
amaguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
amagant
Participi
amagat
amagada
amagats
amagades