Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alzino
alzines
alzina
alzinem
alzineu
alzinen
Imperfet
alzinava
alzinaves
alzinava
alzinàvem
alzinàveu
alzinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alziní
alzinares
alzinà
alzinàrem
alzinàreu
alzinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alzinaré
alzinaràs
alzinarà
alzinarem
alzinareu
alzinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
Condicional
alzinaria
alzinaries
alzinaria
alzinaríem
alzinaríeu
alzinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alzini
alzinis
alzini
alzinem
alzineu
alzinin
Imperfet
alzinés
alzinessis
alzinés
alzinéssim
alzinéssiu
alzinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat
alzinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alzina

alzini
alzinem
alzineu
alzinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alzinant
Participi
alzinat
alzinada
alzinats
alzinades