Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alullo
alulles
alulla
alullem
alulleu
alullen
Imperfet
alullava
alullaves
alullava
alullÓvem
alullÓveu
alullaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
alullÝ
alullares
alullÓ
alullÓrem
alullÓreu
alullaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alullar
alullar
alullar
alullar
alullar
alullar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alullarÚ
alullarÓs
alullarÓ
alullarem
alullareu
alullaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
Condicional
alullaria
alullaries
alullaria
alullarÝem
alullarÝeu
alullarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alulli
alullis
alulli
alullem
alulleu
alullin
Imperfet
alullÚs
alullessis
alullÚs
alullÚssim
alullÚssiu
alullessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat
alullat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alulla

alulli
alullem
alulleu
alullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alullant
Participi
alullat
alullada
alullats
alullades