Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
altivo
altives
altiva
altivem
altiveu
altiven
Imperfet
altivava
altivaves
altivava
altivàvem
altivàveu
altivaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
altiví
altivares
altivà
altivàrem
altivàreu
altivaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
altivaré
altivaràs
altivarà
altivarem
altivareu
altivaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
Condicional
altivaria
altivaries
altivaria
altivaríem
altivaríeu
altivarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
altivi
altivis
altivi
altivem
altiveu
altivin
Imperfet
altivés
altivessis
altivés
altivéssim
altivéssiu
altivessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat
altivat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
altiva

altivi
altivem
altiveu
altivin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
altivant
Participi
altivat
altivada
altivats
altivades