Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
altero
alteres
altera
alterem
altereu
alteren
Imperfet
alterava
alteraves
alterava
alteràvem
alteràveu
alteraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alterí
alterares
alterà
alteràrem
alteràreu
alteraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alteraré
alteraràs
alterarà
alterarem
alterareu
alteraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
Condicional
alteraria
alteraries
alteraria
alteraríem
alteraríeu
alterarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alteri
alteris
alteri
alterem
altereu
alterin
Imperfet
alterés
alteressis
alterés
alteréssim
alteréssiu
alteressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat
alterat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
altera

alteri
alterem
altereu
alterin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alterant
Participi
alterat
alterada
alterats
alterades