Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
almoino
almoines
almoina
almoinem
almoineu
almoinen
Imperfet
almoinava
almoinaves
almoinava
almoinàvem
almoinàveu
almoinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
almoiní
almoinares
almoinà
almoinàrem
almoinàreu
almoinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
almoinaré
almoinaràs
almoinarà
almoinarem
almoinareu
almoinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
Condicional
almoinaria
almoinaries
almoinaria
almoinaríem
almoinaríeu
almoinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
almoini
almoinis
almoini
almoinem
almoineu
almoinin
Imperfet
almoinés
almoinessis
almoinés
almoinéssim
almoinéssiu
almoinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat
almoinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
almoina

almoini
almoinem
almoineu
almoinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
almoinant
Participi
almoinat
almoinada
almoinats
almoinades